Na ziemi chełmińskiej niemal na każdym kroku napotyka się cenne gotyckie zabytki, rycerskie zamki i inne pamiątki przeszłości. A wszystko to w otoczeniu zachwycającego, urozmaiconego krajobrazu. Warto odwiedzić między innymi takie oto miejscowości.
1). Chełmno (miasto za murami)
Położone na nadwiślańskich wzgórzach Chełmno to gratka dla miłośników Średniowiecza. Niemal w całości otoczone jest murami (długości ponad 2 km), z zachowanymi dwiema bramami oraz 23 basztami. Po współczesnym remoncie ulokowano na nich punkty widokowe. Po przekroczeniu murów możemy podziwiać urocze stare kamieniczki i kościoły, z których największa jest XIII-wieczna fara z portalem ozdobionym kamiennymi rzeźbami i barokowym wystrojem wnętrza. Na uwagę zasługuje także renesansowy ratusz, w którym mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
2). Toruń (stolica pierników)
Uroda tego miasta założonego przez Krzyżaków sprawiła, że jego średniowieczne centrum wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Torunia warto rozpocząć od wejścia na ratuszową wieżę, skąd rozciąga się wspaniała panorama na starówkę. Stojący na środku Rynku Staromiejskiego renesansowy ratusz jest jedną z najwspanialszych tego typu budowli w Europie. Jak czytamy na stronie regionalnej Torunia https://www.to24.pl/, obecnie znajduje się tu muzeum sztuki średniowiecznej i rzemiosła. Koniecznie trzeba też zobaczyć Dwór Artusa, przyjrzeć się kamieniczkom wokół rynku i zajrzeć do Domu Kopernika, gdzie miał przyjść na świat legendarny astronom. Najmłodszych z pewnością ucieszy wizyta w interaktywnym Muzeum Piernika, gdzie możemy własnoręcznie przygotować sobie wymarzone pierniczki. Dobrym terminem na odwiedzenie Torunia jest 11-12 czerwca 2022 roku – wtedy jest Święto Toruńskiego Piernika i odbywają się koncerty i jarmarki.
3). Golub-Dobrzyń (rycerski)
Należy wiedzieć, że Krzyżacy wznieśli go na brzegu urwiska, natomiast w XVII wieku stał się siedzibą księżniczki Anny Wazówny, która nadała mu renesansowy charakter. Zamek możemy zwiedzić, a dzięki temu, że opiekuje się nim Bractwo Rycerskie, często organizowane są tu turnieje i inscenizacje historyczne. W dniach 1-3 lipca 2022 roku dziedziniec zamieni się w pole walki, gdyż w tych dniach na 46-sty Międzynarodowy Turniej Rycerski zjadą się wielbiciele dawnego oręża z całej Europy.
Dodatkowa uwaga – chełmiński ratusz znajduje się na miejskim rynku i jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiego renesansu. Na jego zachodniej ścianie możemy zobaczyć pręt chełmiński, czyli wzorzec miary używanej kiedyś przy lokacji miast. Należy też wiedzieć, że zamek na skraju urwiska w Golubiu-Dobrzyniu został wzniesiony w XIV wieku. Przejścia przez dawną fosę strzeże potężna kolubryna – armata podarowana muzeum przez łódzkich filmowców. To ją w „Potopie” wysadzał Kmicic grany przez Daniela Olbrychskiego.