Zwiedzanie Wrocławia sprawi każdemu z nas wiele radości, szczególnie w chwili, gdy nie będziemy się ograniczać tylko do spacery po historycznym centrum miasta. Wrocław to przecież nie tylko Rynek i Ostrów Tumski, ale i malownicze tereny Parku Szczytnickiego. Jeśli zajrzysz na jego teren, ujrzysz cenne atrakcje, w gronie których wyróżnia się Hala Stulecia. Co warto wiedzieć o tej budowli?
Hala Stulecia powstała na terenie dawnej osady rybackiej, a dokładniej na terenach, które w XVIII wieku stały się własnością księcia Hohenlohe-Ingelfingen, a wkrótce potem zostały wydzierżawione przez Śląskie Towarzystwo Wyścigów Konnych. W początkach XX wieku władze miasta Breslau zwróciły uwagę na ten teren, co miało związek z planami przygotowania wielkiej wystawy z okazji setnej rocznicy pokonania Napoleona pod Lipskiem.
Wystawa Stulecia miała stać się bardzo ważnym wydarzeniem, w związku z którym zaplanowano budowę kilku obiektów wystawowych. Najważniejszym z nich była Hala Stulecia, którą zaprojektował Max Berg, ówczesny architekt miasta. To dzięki niemu powstała perełka wrocławskiej moderny, zachwycająca potężną kopułą oraz rozmiarami. Hala ma ponad 40 metrów wysokości, a nakrywająca ją kopuła – 67 m średnicy.
Powodów, dla których w programie wycieczki po Wrocławiu warto odwiedzić Halę Stulecia, jest sporo. Budowa słynnej hali widowiskowej, mogącej się dziś pochwalić wpisem na listę UNESCO, wywołała wiele kontrowersji. Pionierskie dzieło nie zyskało zbyt wielkiego uznania wśród mieszkańców miasta Bresalu. Jedni grozili, że taka dziwna konstrukcja pewnie szybko się zawali, inni krytykowali jej nowotarską formę. Dziś jest to jedna z najważniejszych budowli na terenie Wrocławia, a odbywające się tu koncerty, wystawy i zawody sportowe cieszą się bardzo dużym powodzeniem.
Hala Stulecia może się pochwalić bardzo ciekawym otoczeniem. Kusi Pawilon Czterech Kopuł, dziś będący filią Muzeum Narodowego, zachwyca multimedialna fontanna i słynna pergola. W pobliżu Hali Stulecia czeka też Ogród Japoński oraz najstarszy na ziemiach polskich ogród zoologiczny, mogący się pochwalić nowoczesnym Afrykarium.